Talibanët arrestojnë 14 gazetarët e huaj gjatë protestave në Kabul

Nga Exit News
Talibanët arrestojnë 14 gazetarët e huaj gjatë protestave në Kabul

Talibanët gjatë dy ditëve të fundit kanë arrestuar dhe liruar më vonë të paktën 14 gazetarë që mbuluan protestat në Kabul, sipas raporteve të ndryshme të lajmeve dhe Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve.

Të paktën gjashtë prej tyre përjetuan dhunë gjatë arrestimit ose ndalimit të tyre dhe gazetarë të tjerë, përfshirë disa nga ekipi i BBC, u penguan të filmonin protestat, sipas BBC.

Talibanët arrestuan dhe rrahën rëndë dy gazetarët e gazetës së përditshme Etilaatroz, sipas gazetës dhe Los Angeles Times.

Luftëtarët talebanë gjithashtu rrethuan dy reporterë me LA Times dhe i morrën në njërën nga kamerat e gazetarëve. Një udhëheqës taleban thuhet se u tha gazetarëve se fotografimi i protestave ishte “i paligjshëm”, sipas LA Times.

Talibanët gjithashtu arrestuan gazetarë e EuroNews, TOLO news, dhe një stacion transmetimi lokal, sipas CPJ, duke cituar raporte të ndryshme lajmesh.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>