Turqi, Erdogan shtyn pa afat “gjendjen e jashëzakonshme”

Turqi, Erdogan shtyn pa afat “gjendjen e jashëzakonshme”

Presidenti turk Erdogan njoftoi një ditë më parë se gjendja e jashtëzakonshme në Turqi, e vendosur që pas grushtit të dështuar të shtetit verën e kaluar, do të vazhdojë derisa vendi të arrijë “mirëqenie dhe paqe”.

Gjendja e jashtëzakonshme i lejon Presidentit Erdogan dhe kabinetit të tij të nxjerrin dekrete gjithëpërfshirëse pa nevojën e votimit në parlament apo rishikimit nga gjykata kushtetuese, duke i dhënë atij pothuajse dorë të lirë në vendimmarrje.

Deri më tani, dekretet i kanë lejuar presidentit turk të burgosë më shumë se 40 mijë njerëz të akuzuar për organizimin e grushtit të shtetit, shkarkimin nga detyra e më shumë se 140 mijë nëpunësve në administriatë, shkrirjen e rreth 1,500 grupeve civile, arrestimin e së paku 120 gazetarëve dhe mbylljen e më shumë se 150 mediave.

Një muaj më parë, Presidenti Erdogan fitoi dhe referendumin për ndryshimet kushtetuese që i jep atij të drejtën për të sunduar pa u kontrolluar nga parlamenti, që sipas Erdogan “ishin vetëm procese të panevojshme parlamentare që pengojnë progresin”.

Zëra kundër Erdoganit janë shprehur se vendimi për të mbajtur gjendjen e jashtëzakonshme është në dëm të atyre pak parimeve demokratike që kanë mbetur tashmë në Turqi.

Në shumë vende gjendja e jashtëzakonshme përdoret  si reagim për kërcënime reale ndaj sigurisë kombëtare, ndërsa Erdogan e ka përdorur për të mbytur zërat kritikë ndaj tij dhe për të spastruar administratën masivisht.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>