Vazhdojnë protestat në SHBA para qendrave të votimit

Nga Exit News
Vazhdojnë protestat në SHBA para qendrave të votimit

Mbështetës të Presidentit Donald Trump kanë protestuar të enjten në darkë kundër rezultatit të zgjedhjeve, në shtetet kyçe. Ata besojnë se zgjedhje janë manipuluar ose janë vjedhur.

Mbështetësit e Trump u përplasën me qytetarët që kërkonin vazhdimin e numërimit. Në Arizona, një nga 5 shtetet e SHBA-ve ku ende po numërohen vota dhe dferenca mes Biden dhe Trump është shumë e ngushtë, mbështetësit e të dy krahëve u përplasën jashtë zonën së votimitm, raporton Reuters.

Facebook njoftoi se ka hequr nga platforma të gjitha grupet e aktivistëve pro-Trump që kanë postuar retorike të dhunshme për zgjedhjet.

Mbështetësit e Biden në mënyrë të vazhdueshem kanë kërkuar numërimin e çdo vote.

Ndërsa Trump ka deklaruar se zgjedhjet janë vjedhur por pa treguar asnjë provë. Ai thjesht ka thënë që votat e dërguar me postë mund të manipulohen, edhe pse ekspertëtë shprehet se kjo gjë nuk ndodh në SHBA.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>