Vetëvendosje dërgon në Kushtetuese dekretin e Thaçit

Nga Exit News
Vetëvendosje dërgon në Kushtetuese dekretin e Thaçit

Lëvizja Vetëvendosje i kërkoi Gjykatës Kushtetuese shqyrtimin për shkelje kushtetuese të vendimit të Presidentit Hashim Thaçi për të dekretuar mandatimin e Abdullah Hotit për formimin e një qeverie të re.

Më herët, në një deklaratë për shtyp, Thaçi bëri me dije se kishte dekretuar propozimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Abdullah Hotin, për Kryeministër të ardhshëm.

Ky mandatim është cilësuar nga Lëvizja Vetëvendosje si shkelje kushtetuese, duke arsyetuar se e drejta e formimit të qeverisë i takon partisë fituese të zgjedhjeve dhe në rastet kur bie qeveria vendi shkon në zgjedhje të parakohshme.

Vetëvendosje i kërkoi Gjykatës Kushtetuese pezullimin e menjëhershëm të dekretit të Thaçit dhe palëve politike që të presin vendimin e saj.

Ndërkohë LDK ka depozituar në Kuvend kërkesën e dhjetëra deputetëve për të thirrur seancë të jashtëzakonshme parlamentare të shtunën, ku pritet të votëbesojë qeverinë e Hotit.

LDK-së i duhen së paku 61 vota për të formuar qeverinë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>