(Video) Si dhunon policia serbe mijëra protestues

Nga Exit News
(Video) Si dhunon policia serbe mijëra protestues

Policia serbe hodhi gaz lotsjellës ndaj mijëra qytetarëvë që po protestonin kundër kthimit të shtetrrethimit si pasojë e rritjes së numrave të koronavirusit, në Beograd, të martën në darkë.

Qytetarët protestuan në qendër të qytetit kundër menaxhimit të krizës nga qeveria, e cila i bllokoi qytetarët për dy muaj, dhe më pas e hapi vendin pa asnjë masë ndaluese.

Përleshjet në fillim shpërthyen midis policisë dhe protestuesve, të cilët hynë në ndërtesën e parlamentit. Policia hodhi bombola me gaz lotësjellës për të shpërndarë turmën.

Nga ana tjetër, protetsuesit hodhën fishekzjarre dhe gurë në drejtim të policisë, dhe kërkuan dorëheqjen e Vuçiçit.

Vuçiç njoftoi rikthimin e shtetrrethimi gjatë fundjavës, të martën në mbrëmje, pasi në 24 orë humbën jetën 13 persona me koronavirus.

Kritikët akuzojnë presidentin se rritja e numrave erdhi pasi ai hoqi masat ndaluese përpara zgjedhjeve paralamentare të 21 qershorit.

Në javët para zgjedhjeve, praktikisht nuk kishte kufizime antivirus dhe u mbajtën ngjarje sportive me mijëra spektatorë.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>