Vjosa Osmani, takim virtual me Mathew Palmer

Vjosa Osmani, takim virtual me Mathew Palmer

Zëvendës-ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit Matheë Palmer, ka zhvilluar të enjten një takim virtual me Presidenten në detyrë të Kosovës, Vjosa Osmanin.

Palmer ka uruar Osmanin për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të mbajtura më 14 shkurt në Kosovë.

Osmani, e cila ka garuar në kuadër të listës së Vetëvendosjes ka fituar më shumë vota se cdo kandidat tjetër.

Palët kanë rënë dakord se institucionet e reja të Kosovës duhet të fokusohen në luftën ndaj korrupsionit, në adresimin e pandemisë, në rimëkëmbjen ekonomike dhe në krijimin e vendeve të punës.

Një vend të veçantë në takim ka patur rëndësia e dialogut me Serbinë.

Sipas raportimeve të Radio Europa e Lirë, Osmani ka thënë se dialogu duhet të përqendrohet në njohjen reciproke.

Palmer ka pohuar edhe njëherë pozicionin e SHBA-ve, që do të jenë të përfshira si partnere në dialog, duke i koordinuar qëndrimet me Bashkimin Evropian.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>