Zelanda e re zgjat me 12 ditë karantinën

Nga Exit News
Zelanda e re zgjat me 12 ditë karantinën

Zelanda e re do ta zgjasë me 12 ditë karantinën në vend. Kryeministrja Jacinda Ardern njoftoi zgjatjen e karantinës pasi numri i të infektuarve arrin në 29.

Një ditë më parë Zelanda e re rregjistroi 14 raste me koronavirus.

Që prej të mërkurës në qytetin e Auckland është vendosur karantina.

Të gjitha bizneset përfshirë restorantet, baret dhe dyqanet jo thelbësore do të mbyllen. Njerëzit gjithashtu tani do të lejohen të dalin nga shtëpitë e tyre vetëm për arsye të rëndësishme siç është furnizimi me ushqime. Takimet mbi 10 persona do të ndalohen gjithashtu në qytetin e Auckland.

Shkollat ​​në Auckland janë të mbyllura gjithashtu.

Pjesa tjetër e Zelandës së Re ka disa kufizime si ndalimin e grumbullimit të më shmë se 100 personave në një vend. Distanca sociale duhet të respektohet në ambjente të përbashkështa si pishinat, libraritë, muzetë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>