Zgjedhjet në Kosovë, PDK në koalicion me AAK, Haradinaj kandidat për kryeministër

Zgjedhjet në Kosovë, PDK në koalicion me AAK, Haradinaj kandidat për kryeministër

Ramush Haradinaj do të jetë kandidati për kryeministër koalicionit mes Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Aleancës për Ardhëmrinë  e Kosovës (AAK) dhe Nismës për Kosovën.

Tjetër koalicon i regjistruar për zgjedhjet e parakohshme të 11 qershorit është ai mes partisë së ish-Kryeministrit Isa Mustafa, Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe partisë së Behgjet Pacollit, Aleanca Kosova e Re (AKR) dhe partisë së re Alternativa e Mimoza Kusari-Lilës.

Ish-Kryeministri Isa Mustafa vendosi të mos jetë pjesë e listës zgjedhore. Avdullah Hoti, ministria aktual i Financave është kandidati për kryeministër i këtij koalicioni.

Lëvizja Vetëvendosja, që do të garojë e vetme në zgjedhje, propozon Albin Kurtin si kryeministër.

Qeveria e Kryeministrit Isa Mustafa u rrëzua një javë më parë nga parlamenti, pas dy vjet e gjysëm drejtimi të koalicionit qeverisës mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosëvës. 78 deputetë votuan pro rrëzimit të qeverisë, përfshirë dhe deputetë të PDK-së, 34 kundra dhe 3 abstenim.

Lajme te ngjashme