Zv. sekretari i shtetit amerikan takim me kryetaren e opozitës bjeloruse

Nga Exit News
Zv. sekretari i shtetit amerikan takim me kryetaren e opozitës bjeloruse

Liderja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya do të takohet me Zëvendës Sekretarin e Shtetit amerikan, Stephen Biegun më 24 gusht.

Ky takim tregon përfshirjen e Shteteve të Bashkuara në gjetjen e një zgjidhjeje paqësore pas zgjedhjeve të kundërshtuara presidenciale në Bjellorusi, të mbajtura më 9 gusht.

Ekipi i opozitares bjelloruse deklaroi se numri dy i diplomacisë amerikane do të takojë Svyatlana Tsikhanouskayan në Lituani, raporton Radio Evropa e Lirë.

Biegun do të takojë gjithashtu ministrin e mbrojtjes dhe atë të jashtëm në Lituani për të diskutuar mbi situatën e krijuar në Bjellorusi, përpara se të udhëtojë drejt Rusisë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>