Rama, Meta, Basha jashtë vendit, dielli ndrit në Tiranë

Nga Natan Haasnoot
Rama, Meta, Basha jashtë vendit, dielli ndrit në Tiranë diell

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Singapor, ku po merr pjesë në forumin ekonomik midis dy vendeve. Kreu i opozitës Lulzim Basha dhe Kryetari i Kuvendit Ilir Meta po marrin pjesë në inagurimin e Presidenit të 45-të të SHBA-ve. Dhe Tirana, çuditërisht, po përjeton ditën e parë me diell prej javësh, me temperatura deri në 16 gradë celcius.

Duket se udhëtimet jashtë vendit të udhëheqësve kryesorë të vendit dhe mos zhvillimi i seancës parlamentare të ditës së enjte kanë sjellë një moment të rrallë paqeje dhe qetësie në kryeqytet, i cili zakonisht mbizotërohet nga orteqe të përditshme skandalesh dhe korrupsioni.

Në mungesë të lajmeve të rëndësishme politike, vëmendja e mediave është përqendruar drejt lajmeve të dhunës, drogës dhe thashethemeve, argëtimi i saj i zakonshëm.

Me kthimin e trios politike në vend pas fundjavës, priten impulse të reja në jetën politike tashmë të vakët — reforma në drejtësi dhe ajo zgjedhore po presin kundërshtime të reja dhe të “papranueshme”.

Të martën, në vend parashikohet sërish shi.

Lajme te ngjashme