57 sulme ndaj vendeve të kultit në Kosovë gjatë 2020-ës

Nga Die Morina van Uijtregt
57 sulme ndaj vendeve të kultit në Kosovë gjatë 2020-ës

Policia e Kosovës mori raporte të 57 denoncime për dhunim të vendeve fetare ose varrezave gjatë vitit 2020, krahasuar me 61 në 2019, sipas Raportit Ndërkombëtar të Lirisë Fetare 2020, botuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA të mërkurën.

Shumica e incidenteve u klasifikuan si vjedhje, me disa që përfshinin dëmtime në varreza ose prona të tjera.

45 incidente ndodhën në vendet e besimit musliman, 8 në vendet e Kishës Ortodokse Serbe (SOC) dhe 3 në vendet Katolike, ndërsa në shënjestër kishte edhe prona që nuk i përkisnin një grupi specifik fetar.

Sidoqoftë, policia nuk e klasifikoi asnjë nga incidentet si të motivuara nga besimi fetar.

Raporti kujton se në shtator, qeveria i dërgoi parlamentit për miratim ndryshimet ligjore për ligjin për lirinë fetare, të cilat nuk u miratuan për shkak të mungesës së kuorumit.

Si pasojë, raporti thotë se “komunitetet si Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës (KPEC) thanë se ata vazhduan të tatohen si biznese fitimprurëse”.

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) raportoi raste të shumta në të cilat shkollat ​​fillore ua mohuan hyrjen nxënëseve muslimane si rezultat i një urdhri ministror që ndalonte “veshjen fetare” në shkolla.

Raporti gjithashtu vë në dukje refuzimin e përsëritur nga komuna e Decanit për të zbatuar një vendim të Gjykatës Kushtetuese 2016 që njohu pronësinë e Manastirit Visoki Decani të SOC të 24 hektarëve tokë në afërsi të manastirit.

LEXO  Vaksina e shpikur nga Rusia ka efekte anësore

Qeveria amerikane vlerësoi se ,95.6% e popullsisë kosovare është muslimane, 2.2% katolike dhe 1.4% ortodokse serbe.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>