683 afganë janë strehuar në Kosovë

Nga Exit News
683 afganë janë strehuar në Kosovë

Në Kosovë janë strehuar 683 refugjatë afganë sipas ministrit të Brendshëm, Xhelal Sveçla.

Ata janë vendosur në kampin Bechtel-Enka në Ferizaj dhe në kampin ushtarak amerikan, Bondsteel tha Sveçla për REL.

Grupi i parë i afganëve arriti në Kosovë më 29 gusht.

Ministri Sveçla shtoi ardhja e qytetarëve afganë do vazhdojë edhe gjatë kësaj jave.

Kosova ka pranuar të strehojë rreth 2 mijë refugjatë afganë të cilët kanë lënë vendin e tyre pasi talebanët u ringjitën në pushtet.

Në Shqipëri janë strehuar ndërkohë rreth 650 afganë të cilët po qëndrojnë në Durrës, Lezhë dhe Tiranë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>