Alket Hyseni kryetar i Komitetit Hetimor për shkarkimin e Metës

Nga Exit News
Alket Hyseni kryetar i Komitetit Hetimor për shkarkimin e Metës

Deputet socialist Alket Hyseni do të drejtojë komisionin hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Ndërsa nënkryetari i komisionit do të jetë Myslym Murrizi.

Komisioni Hetimor do të miratohet sot, 7 maj, në Kuvend. Ai do të ketë afat 1 mujor.

Nisma për shkarkimin e tij u nis nga 49 deputetë socialist me justifikimin se Meta ka shkelur detyrimin kushtetues për paanshmëri politike gjatë zgjedhjeve parlamentare.

Kryeministri Edi Rama më parë u shpreh se Meta do të shkarkohet nga ky Kuvend, pa pritur vendosjen e Kuvendit të ri më 9 shtator.

Për këtë çështje lexoni më shumë këtu, ketu dhe këtu.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme