Basha: Protestat e opozitës do të përshkallëzohen

Basha: Protestat e opozitës do të përshkallëzohen

Kryetari i opozitës Lulzim Basha deklaroi, dje, se do të përshkallëzohen protestat e opozitës përpara zhvillimit të zgjedhjeve vendore në Kavajë.

Ai bëri thirrje për “bllokim të rrugëve kombëtare në vend” ditën e hënë më 24 prill nga ora 11 deri në orën 12 të paradites.

Në të njëjtën ditë në Shqipëri pritet të vijë edhe Zëvendës-presidenti i Partive Popullore Evropiane David McAllister, në rolin e negociatorit për zgjidhjen e krizës politike.

Kryeministri Edi Rama dhe Kryetari i Parlamentit Ilir Meta thirri PPE-të si negociatorë ndërmjet qeverisë dhe opozitës.

Ndërsa, Zoti Basha tha se do të negociojë vetëm kur kërkesa e opozitës për qeveri teknike të plotësohet.

Më 19 prill, PS dhe LSI i kërkuan Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të shtyjë afatin kohor për regjistrimin e koalicioneve në zgjedhjet e përgjithshme të 18 qershorit.

KQZ nuk e pranoi kërkesën e dy partive të shumicë, duke nënkuptuar se këto zgjedhje do të zhvillohen pa opozitën dhe pa koalicione.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>