Bizneset që nuk aplikojnë për pagat e luftës, do të gjobiten

Nga Exit News
Bizneset që nuk aplikojnë për pagat e luftës, do të gjobiten

Të gjithë bizneset të cilët nuk do të aplikojnë për përfitimin e pagës prej 40 mijë lekësh për punonjësit e tyre do të gjobiten me 50 mijë lekë.

Vendimi për këtë gjobë u mor të mërkurën nga Këshilli i Ministrave.

Ky vendim erdhi pasi shumë punonjës kanë denoncuar faktin se bizneset ku ata punojnë nuk kanë aplikuar për marrjen e pagave nga paketat financiare, miratuar nga qeveria.

Deri në fillim të majit, kur janë publikuar të dhënat e fundit nga tatimet, aplikimet për të përfituar nga paketa e dytë financiare ishin bërë për rreth 100 mijë persona.

Ndërsa në parashikimin e bërë nga qeveria, nga kjo paketë ishte parashikuar të përfitojnë 176 mijë persona, ku rreth 100 mijë i përkasin biznesit të vogël dhe pjesa tjetër nga subjektet e mëdha që kanë larguar punonjësit nga skema e sigurimeve deri në 10 prill si dhe në turizëm.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>