Boris Johnson dënon antisemitizmin në Britani

Nga Exit News
Boris Johnson dënon antisemitizmin në Britani

Kryeministri britanik, Boris Johnson deklaroi të dielën, përmes një statusi në rrjetin Twitter se antisemitizmi nuk ka vend në shoqëri.

“Përpara Shavuot, unë qëndroj me hebrenjtë e Britanisë të cilët nuk duhet të durojnë llojin e racizmit të turpshëm që kemi parë sot,” shkruan ai.

Reuters raporton se Johnson i referohet një videoje që qarkulloi paraditen e së dielës, ku tregohej një rrjesht makinash me flamuj palestinez, që brohorisnin mesazhe antisemite, duke kaluar në një lagjje hebreje në Londër.

Ndërkohë, Ministri britanik i komuniteteve,Robert Jenrick deklaroi:

“Cilado qoftë pikëpamja juaj për konfliktin në Izrael dhe Gaza, nuk ka justifikim për nxitjen e urrejtjes anti-hebraike ose anti-myslimane.”

Ndërkohë, incidenti po hetohet nga policia metropolitane, e cila deklaroi se veprime të tilla nuk do të toleroheshin.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>