Dhuna ndaj grave, diskutohet sot në kuvend rezoluta e PD

Dhuna ndaj grave, diskutohet sot në kuvend rezoluta e PD

Në kuadër të ditëve ndërkombëtare kundër dhunës ndaj grave, kuvendi do të diskutojë sot rezolutën e deputetes demokrate Albana Vokshi për marrjen e masave për parandalimin dhe luftimin e këtij fenomeni.

Deputetja Vokshi, nismëtare dhe një prej 10 deputetëve që kanë firmosur rezolutën, shprehet se është e nevojshme  që qeveria të reagojë:

“Këto janë ditët, kur ne nuk duhet të heshtim, por të reagojmë kundër dhunës qeveritare, që fillon nga Kryeministri edhe përhapet si epidemi në të gjitha format e saj në çdo institucion.

Qeveria s’ka ndërtuar asnjë mekanizëm efikas për parandalimin e dhunës në familje. Nevojitet mbikëqyrje e fortë parlamentare dhe trajtim të denoncimeve për dhunën në familje.”

Deputetja demokrate thekson se “nëpërmjet propagandës qeveria po tenton të mbulojë dështimin spektakolar të saj për të mbrojtur gratë e fëmijët, pa kërkuar ndjesë se në 4 vite qeverisje nuk arritën të mbrojnë asnjë viktimë të dhunës në familje, një prej tyre edhe gjykatëse”.

Disa nga masat e propozuara nga Zonja Vokshi janë:

 – Mbikëqyrje e fortë parlamentare dhe trajtim të denoncimeve për dhunën në familje;

 – Brenda 15 ditëve Kuvendi të krijojë Komision të Posaçëm për trajtimin ligjor të fenomenit;

 – Brenda 60 ditëve qeveria të bëjë analizën dhe të krijojë regjistrin kombëtar për dhunën në familje;

 – Përcaktim me ligj të një strukture të vetme përgjegjëse me qëllim parandalimin e dhunës dhe garantimin e mbrojtjes së viktimave;

 – Përjashtim me ligj nga amnistia dhe nga rrethanat lehtësuese gjatë gjykimit për krimet në familje;

 – Rishikim për masat mbrojtëse ndaj dhunës në familje për moslejimin e bashkëjetesës në një mjedis të dhunuesit dhe viktimës.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>