Drejtësia dhe krimi i organizuar, dy kushtet kryesore për hapjen e bisedimeve BE-Shqipëri

Nga Exit News
Drejtësia dhe krimi i organizuar, dy kushtet kryesore për hapjen e bisedimeve BE-Shqipëri

Lufta kundër krimit të organizuar dhe drejtësia janë dy çështjet kryesore, të cilat do të përcaktojnë shpejtësinë e hapjes së bisedimeve mes Shqipërisë dhe BE-së.

Kështu njoftoi zëdhënësi i Qeverisë Federale Steffen Seibert, në një postim të publikuar nga Ambasada Gjermane në Tiranë, pas videokonferencës mes Kancelares Merkel dhe Kryeministrit Rama, të hënën.

Më poshtë njoftimi i plotë:

Kancelarja Federale Angela Merkel dhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama zhvilluan sot një bisedë me njëri-tjetrin përmes një videokonference.

Ata biseduan për situatën e pandemisë, marrëdhëniet bilaterale dhe ekonomike si dhe për situatën në rajon dhe përparimin e Shqipërisë në kuadër të procesit të integrimit në BE.

Këshilli Evropian ka vendosur në mars 2020, të hyjë në bisedimet zyrtare të pranimit me Shqipërinë. Reformat e rëndësishme, të cilat do të përcaktojnë shpejtësinë e bisedimeve, prekin para së gjithash drejtësinë dhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

1 koment

  1. i 12 Tetor, 2020 në 7:44 pm

    Kurse Rama në deklaratën e tij në rrjete sociale e komentoi ndryshe takimin me znj.Merkel, sikur në qendër të bisedës kishte qene “Shengeni ballkanik” dhe konsiderata e lartë e kancelares për kontributin që po jep Rama si president i OSBE

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme