Gjermania nxit një marrëveshje shteruese mes Kosovës dhe Serbisë

Nga Exit News
Gjermania nxit një marrëveshje shteruese mes Kosovës dhe Serbisë

Anëtarësimi i Serbisë dhe Kosovës në Bashkimin Europian dhe stabiliteti i rajonit varen nga marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë e cila duhet të jetë gjithëpërfshirëse për Ministrinë e Punëve të Jashtme në Gjermani.

Dekalrata erdhi disa pas disa takimeve të të dërguarit të bashkimit Europian, Miroslav Lajcak me zyrtarë të lartë gjermanë përpara rifillimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë që udhëhiqet nga BE.

Presidenti francez Macron dhe Kancelarja Merkel do të organizojnë një samit virtual mes Kosovës dhe Serbisë në 10 korrik, përpara nisjes së bisedimeve në datën 12 korrik, nën drejtimin e Josep Borrell.

Franca kërkoi që njohja e ndërsjelltë të përfshihet në dialog.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme