Kremlini mohon përzjerjen në zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA

Nga Exit News
Kremlini mohon përzjerjen në zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA

Kremlini ka mohuar një raport të SH.B.A.-së që pretendon se presidenti rus, Vladimir Putin, autorizoi operacionet e keqinformimit në përpjekje për të ndikojnë në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar.

Duke i quajtur akuzat “absolutisht të pabazuara“, zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov, tha të mërkurën se Rusia “nuk ndërhyri” në zgjedhje dhe “nuk ishte e përfshirë në fushata kundër asnjë prej kandidatëve“.

Komentet e Peskov erdhën si përgjigje e një raporti të botuar nga Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare më 16 mars.

Aty vlerësohej se Putini kishte “autorizuar dhe një sërë organizatash qeveritare ruse të kryenin, ndikimin e operacioneve që synojnë denigrimin e kandidaturës së Presidentit Biden dhe Partisë Demokratike, duke mbështetur ish PresidentinTrump, duke minuar besimin e publikut në procesin zgjedhor dhe duke përkeqësuar ndarjet sociopolitike në Shtetet e Bashkuara. ”

Reuters citoi tre burime që thanë se Uashingtoni pritet të vendosë sanksione ndaj Rusisë sa më shpejt që javën e ardhshme mbi përfundimet e raportit.

Më herët edhe presidenti Biden u shpreh se Putin do të paguante për përfshirjen në zgjedhjet e SHBA-ve.

Akuzat e SHBA do të “përdoren, ka shumë të ngjarë, si justifikim për të vënë në rendin e ditës çështjen e sanksioneve të reja kundër vendit tonë,” tha Peskov.

Peskov tha se Rusia do të ndjehej e detyruar të mbronte interesat e saj dhe të merrte masa për t’iu kundërpërgjigjur dëmeve të mundshme nga sanksionet.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>