Kukësi proteston kundër tarifave në Rrugën e Kombit, media hesht

Kukësi proteston kundër tarifave në Rrugën e Kombit, media hesht

Banorët e qarkut Kukës do të protestojnë sot në orën 11:00 në Rrugën e Kombit, kundër vendosjes së tarifës së kalimit në Rrugën e Kombit, në të njëjtën ditë kur kompania Kastrati do të nisë mbledhjen e tarifave.

Nga sot, çdo qytetar i cili do të kalojë në Rrugën e Kombit do të paguajë tarifën prej 5 euro për çdo kalim — përjashtohen nga kjo tarifë banorët e Kukësit, të cilët deri në 44 kalime do paguajnë 100 lekë për kalim dhe pas 44 kalimesh tarifën normale prej 5 urosh. Për mbledhjen e tarifës, kompania Kastrati ka ndërtuar 10 sportele, të cilat sot janë rrethuar nga Forcat Speciale, për të ndaluar protestuesit.

Banorët e Kukësit shprehen të vendosur për të protestuar dhe për të mos lejuar vendosjen e tarifave për kalimin e rrugës. Sipas banorëve të Kukësit, qarkut më të varfër në vend, kjo tarifë, megjithëse u reduktua pas protestave të marsit, është ende barrë ekonomike për ta dhe merr parasysh nevojën e madhe për transport të të gjithë zonave rurale të qarkut.

Ndryshe nga protestat e marsit, qytetarët e Kukësit sot nuk do të kenë as mbështetjen e këshilltarëve bashkiakë socialistë, që lajmëruan disa ditë më parë tërheqjen nga protesta.

Deri më tani dihet se protestës së qytetarëve do t’i bashkohet vetëm opozita. Kryetari i PD-së Basha bëri thirrje publike që qytetarët të bashkohen kundër vendosjes së kësaj tarife.

Ndërkohë që ndryshe nga protestat e marsit, kur e gjithë media raportoi për protestat dhe kërkesat e qytetarëve, kësaj radhe asnjë prej tyre nuk ka transmetuar njoftimin për prostestë, e me shumë gjasa nuk do të raportojë për të.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>