Liderët e BE-së miratojnë sanksione për disa zyrtarë turq

Nga Exit News
Liderët e BE-së miratojnë sanksione për disa zyrtarë turq

Liderët e Bashkimit Europian kanë dakordësuar vendosjen e sanksioneve mbi një numër të papërcaktuar zyrtarësh turq dhe entiteteve të përfshira në kërkimin për gaz në Mesdhe.

Ata anashkaluan marrjen e vendime më të mëdha, si do ishte tarifa tregtare apo një embargo armësh, për një moment të dytë, për te patur mundësi për një konsultim paraprak me administratën e ardhshme të presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Vendimi zhgënjeu Francën, Greqinë dhe Qipron, që po prisnin një aksion më urgjent për të shprehur mos dakordësinë e unionit ndaj politikave të jashtme të Turqisë.

Këtë vendim të liderëve europianë, ministria e jashtme turke e quajti “të jashtëligjshme”.

Emrat e atyre që do të përballen me sanksionet e vendosura do të publikohen në javët në vijim nga shefi i politikave të jashtme në BE, Joseph Borell.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>