Ministri i Drejtësisë Vasili: Bordi i ONM-së jokushtetues

Ministri i Drejtësisë Vasili: Bordi i ONM-së jokushtetues

Në një letër të 13 shkurtit, ministri i sapoemëruar i Drejtësisë Petrit Vasili shprehu shqetësimin e tij në lidhje me krijimin e Bordit të Menaxhimit të Misionit Monitorues Ndërkombëtar (ONM). Në letrën dërguar Presidentit Nishani, Kryetarit të Kuvendit Meta, Ambasadores së BE-së Vlahutin dhe Ambasadorit të SHBA-ve Lu, Zoti Vasili shprehet se nuk ka bazë kushtetuese për krijimin e një bordi të tillë.

Sipas nenit B të Aneksit të Kushtetutës, OMN-ja duhet të përbëhet nga pesë ekspertë të ligjit me të paktën 15 vjet përvojë. OMN-ja do të ketë rol kyç në këshillim e Parlamentit për sa i përket emërimeve në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit (KPK), Kolegjit të Apelimit (KA) dhe Komisionerëve Publikë, që do të kryejnë procesin e vettingut, ndihmuar nga ONM, për anëtarët e sistemit të ritë drejtësisë.

Deri më tani pjesë e ONM-së janë Genoveva Ruiz Cavalera nga Spanja, Peter Ainsworth nga SHBA, John W. Vaudreuil nga SHBA, Fernando Buatier de Mongeot nga Italy, Theo Jacobs nga Belgjika dhe Martin Kessen nga Gjermania.

Gjithsesi, Zonja Ruiz Cavalera, gjatë deklaratës prezantuese, tha se Bordi i Menaxhimit do të përbëhej nga ajo vetë, ambasadorja Vlahutin dhe ambasadori Lu. Sipas Zonjës Ruiz Cavalera, bordi do të ketë rol mbikëqyrës dhe koordinues, edhe pse Kushtetuta nuk përmend ndonjë funksion të tillë dhe është e qartë për faktin se nuk ka të dhëna politike janë të jetë pjesë e ONM.

Në letrën e tij, ministri Vasili i bëri thirrje Presidetit Nishani, Kryetarit të Kuvendit  Meta, ambasadores Vlahutin dhe ambasadorit Lu për të gjetur një zgjidhje për problemin për Këshillin Drejtues.

Gjatë konferencës së parë për shtypin, Ruiz Cavalera deklaroi në mënyrë të vendosur se ajo do t’i “rezistojë politizimit” të ONM-së. Por krijimi i Bordi i Menaxhimit duket se ka bërë pikërisht këtë gjë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>