Mbi 150 të vdekur nga përmbytjet në Gjermani

Nga Exit News
Mbi 150 të vdekur nga përmbytjet në Gjermani

Mbi 150 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore dhe Belgjikë, sipas autoriteteve lokale, ndërsa shërbimet e urgjencës vazhdojnë kërkimet për qindra të zhdukur.

Presidenti gjerman, i Frank-Walter Steinmeier, tha se ai ishte i “shtangur” nga shkatërrimi i shkaktuar nga përmbytja dhe premtoi mbështetje për familjet e të vrarëve dhe për qytetet që po përballen me dëme të mëdha.

Autoritetet në shtetin gjerman të Rhineland-Palatinate thanë se të shtunën në mëngjes u regjistruan 93 të vdekur, përfshirë edhe të paktën 12 persona me aftësi të kufizuar, ndërsa në Rhine-Westphalia numri i vdekjeve arriti në 43.

Zyrtarët paralajmëruan që shifrat mund të rriten më tej. Rreth 1,300 njerëz në Ahrweiler të Rheinland-Pfalzit janë të humbur.

Shërbimi gjerman i motit DWD tha se ua kishte kaluar paralajmërimin autoriteteve lokale, të cilët duhet të ishin përgjegjës për organizimin e çdo evakuimi të nevojshëm.

Ministri i brendshëm, Horst Seehofer, tha se Gjermania “duhet të përgatitet shumë më mirë” në të ardhmen, duke shtuar se “kjo është një pasojë e ndryshimit të klimës”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>