Meta: Prokuroria ka zbatuar ligjin për emërimet në KED

Meta: Prokuroria ka zbatuar ligjin për emërimet në KED

Kreu i Kuvendit Ilir Meta deklaroi sot se Prokuroria e Përgjithshme ka zbatuar ligjin për përzgjedhjen e prokurorëve për në Këshillin e Emërimeve në Drejtësi (KED).

Dje ambasadori amerikan Donald Lu akuzoi kryeprokurorin Adriatik Llalla se ky i fundit shkeli Kushtetutën kur dërgoi në short 3 emra prokurorësh për të plotësuar 3 poste.

Për këto akuza Zoti Meta u shpreh:

Nisur nga deklaratat e ambasadorit lidhur me listën e kandidatëve për tu përfshirë në shortin e KED me kërkesën time sekretari i përgjithshëm i Kuvendit ka kërkuar sqarime shtesë për vlerësimin e kryer nga Prokuroria për plotësimin e kritereve dhe kushteve lugjore.

Prokuroria ka zbatuar në mënyrë korrekte ligjin e miratuar nga kuvendi.

Prej dy ditësh, ambasadori Lu dhe Kryeprokurori Llalla kanë shkëmbyer akuza të forta me njëri tjetrin. Ky konflikt është pasqyruar dhe në median botërore.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>