Kriza politike, nis takimi Rama-Basha

Kriza politike, nis takimi Rama-Basha

Kryeministri Rama dhe kreu i PD-së Lulzim Basha kanë nisur takimin në Presidencë për të arritur një marrëveshje për krizën politike.

Zoti Rama shoqërohet në takim nga kreu i grupit parlamentar të PS-së Gramoz Ruçin dhe sekretarin e përgjithshëm i Këshillit të Ministrave Ëngjëll Agaçi. Zoti Basha shoqërohet nga kreu i grupit parlamentar të PD-së, e njëkohësisht nënkryetari i PD Edi Paloka.

Takimi mes Ramës e Bashës ishte nismë e Presidentit Nishani, i cili dje ftoi dy liderët për të negociuar.

Ajo ç’ka pritet të diskutohet janë shtyrja e datës së zgjedhjeve, përdorimi i votimit dhe numërimit elektronik, qeveria teknike, kërkesa këto të opozitës, ndërsa Kryeministri Rama ka ofruar zëvendësimin e disa ministrave me ministra teknikë me konsensusin e opozitës.

Dje në mbrëmje, pas mbledhjes me grupin parlamentar, Zoti Basha theksoi se qëndrimi i PD-së është i qartë dhe i njejtë me atë të 18 shkurtit: dorëheqja e Kryeministrit Rama dhe formimi i qeverisë teknike që do ta çojë vendin drejt zgjedhjeve.

Në mbledhjen e PD, morën pjesë dhe Presidenti i Partive Popullore Evropiane Jozeph Daul dhe Komisioneri për zgjerim Johannes Hahn, përmes një videokonference.

Zoti Basha u shpreh se: “gjatë video konferencës me presidentin e PPE-se Joseph Daul ofrova gjithçka personale me qëllim arritjen e një marrëveshje. Ky është qëndrimi ynë pa ekuivok. Jemi gati të ofrojmë gjithçka që mundemi ne, madje dhe unë personalisht, për votën e lirë të shqiptarëve”.

LEXO  KAS pranon ankesën e Qëndresës Qytetare për përdorimin e aseteve publike në fushatë

Lidhur me takimin, zoti Basha tha se do të shkojë vetëm me ofertën për zgjedhje të lira e të ndershme.

Ndërkohë Kryeministri Rama, po dje, tha se i vetmi kusht që PD të vijë në zgjedhje është votimi i vettingut.

“Që të vijën në zgjedhje në më 18 qershor, në fillim duhet të kalojnë nga Kuvendi të votojnë vetingun.”

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>