Një muze në përkujtim të 49 viktimave të Kosovës të vrara nga forcat serbe

Nga Exit News
Një muze në përkujtim të 49 viktimave të Kosovës të vrara nga forcat serbe

Në 22 vjetorin e masakrës nga forcat serbe të 49 anëtarëve të familjes Berisha në Suharekë,  familja shpreson të gjejë 23 trupa që ende mbeten të zhdukur.

Duke treguar prova të masakrës, Hysni Berisha, një i afërm i familjes kujton ditën e tragjedisë për Exit.

“Bomba në NATO filloi në 24 Mars 1999, rreth orës 20:00. Fill pas fillimit të bombardimeve, në mëngjesin e 25 Marsit, kishte një masakër në rrugën “Emin Duraku” në Suhareka ku u ekzekutuan 24 civilë shqiptarë. Pas kësaj, më 26 mars ndodhi masakra e familjes Berisha, ku policia, forcat paramilitare dhe ushtarake serbe dëbuan nga shtëpitë e tyre 49 anëtarë të kësaj familjeje. ”

Ai tha se fillimisht, katër burra dhe një grua u ekzekutuan në oborrin e shtëpisë së tyre, ndërsa pjesa tjetër (44) u detyruan të futeshin në një piceri dhe u ekzekutuan.

Ai shpjegoi se forcat serbe hynë brenda për të verifikuar nëse ndonjëri prej tyre ishte akoma gjallë, dhe ata që lëviznin u pushkatuan përsëri.

Detaje se si ndodhi masakra janë treguar nga tre dëshmitarë që i mbijetuan tragjedisë duke pretenduar se kishin vdekur.

“Për fat të mirë, ka dëshmitarë,” thotë Berisha.

Shyhrete Berisha, Vjollca Berisha dhe djali i saj Gramoz Berisha (atëherë tetë vjeç) pretenduan të ishin të vdekur dhe u vendosën në një kamion krahas trupave të pajetë nga forcat serbe.

Sot, Shyhrete Berisha jeton në Gjermani.

“Vjollca dhe djali i saj 8-vjeçar Gramoz u hodhën rreth 500 m më tej rrugës. Së pari, ata hynë në një shtëpi aty afër ku u ulën dhe më pas në fshatin Caparc ku ajo kishte një motër dhe mori trajtim, ”thotë Hysni Berisha.

Ai shton se hera e parë që Vjollca dhe Gramoz u takuan përsëri me Shyhreten ishte kur mbaroi lufta.

Hysni Berisha x
Hysni Berisha x

Të përballesh me Sllobodan Millosheviçin

Hysni Berisha ishte dëshmitar në gjyqin kundër ish-Presidentit Jugosllav, Sllobodan Millosheviç në 2002 në Tribunalin e Hagës, forcat e të cilit vranë anëtarët e familjes së tij.

Ai nuk mund t’i fshehë emocionet ndërsa kujton momentin kur pa për herë të parë Millosheviqin si të akuzuar.

“Unë isha krenar që më në fund u përballa me kriminelin kryesor, autorin e të gjitha krimeve që ai bëri këtu dhe thashë me vete, tani duhet të jesh i fortë dhe duhet t’i tregosh këtij krimineli atë që ndodhi në Suharekë dhe më gjerë”, Hysni Berisha tha.

“Kur u përballa me të ndjeva një lloj krenarie, një lloj emocioni, një lloj forcë,” shtoi ai.

Ai gjithashtu dëshmoi në një gjyq në Beograd në 2006 ku katër oficerë policie u gjetën fajtorë për vrasjen në Suhareka.

Komandanti i stacionit policor të Suharekës së asaj kohe, Radojko Repanovic dhe një oficer policie Sladjan Cukaric u dënuan me 20 vjet burg, një oficer policie Miroslav Petkovic mori një dënim me 13 vjet burg dhe një zyrtar i sigurimit të shtetit Milorad Nisavic u dënua deri në 15 vjet

“Por zhgënjimi më i madh është se krimineli kryesor që ishte këtu me njësitë e tij speciale, u lirua dhe pjesa tjetër mori dënime simbolike,” tha Berisha.

Viktimat u transportuan me kamion dhe u hodhën në një varr masiv në Kosovë.

“Më 2 prill, për të fshehur gjurmët e krimit, forcat serbe shkuan me një ekskavator natën dhe ngarkuan trupat në kamionë frigoriferikë. Drejtimi ku transportoheshin trupat, për ne, ishte i panjohur, ”tha Berisha.

Pas përfundimit të luftës kamioni u zbulua në lumin Danub në Serbi. U konstatua se trupat e familjes Berisha dhe të tjerëve ishin atje.

“26 prej tyre u identifikuan si anëtarë të familjes Berisha të cilët ne i rivarrosëm më 26 maj 2014. Nga 49 të vrarë, 26 gjashtë janë varrosur në Suhareka, të tjerët janë ende të zhdukur,” tha Hysni Berisha për Exit News.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>