Osmani deputetja më e votuar në zgjedhjet në Kosovë

Nga Exit News
Osmani deputetja më e votuar në zgjedhjet në Kosovë

Vjosa Osmani eshte deputetja më e votuar e zgjedhjeve të 14 shkurtit në Kosovë. Osmani ka marrë mbi 300 mije vota, sipas Insajderit.

Ajo renditet e para në listën e koalicionit të drejtuar nga vetevendosje. Osmani është presidente në detyre dhe kryesuese e Kuvendit.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli të enjten rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit.

Lëvizja Vetvendosja do të ketë 58 deputetë në parlamentin e ri të Kosovës. Ndërkohë që PDK ka marrë 19 deputetë ndërsa LDK 15 deputetë. Partia e Haradinjat, AAK ka marrë 66,111 vota dhe  merr  8 mandate në parlament, ndërsa lista serbe merr 10 mandate në parlament.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme