PD, Kolegji i Kryetarëve propozon protestë për një vjetorin e dorëzimit të mandateve

PD, Kolegji i Kryetarëve propozon protestë për një vjetorin e dorëzimit të mandateve

Në një vjetorin e vendimit për lënien e mandateve të deputetëve të opozitës, kjo e fundit mund të organizojë një protestë.

Në mbledhjen e djeshme të Kolegjit të Kryetarëve të Partisë Demokratike, mediat kanë raportuar se ka pasur propozime për zhvillimin e protestës në shkurt.

Propozimi do të diskutohet në Kryesinë e PD-së dhe në ish-grupin parlamentar.

Më 18 shkurt 2019, të gjithë deputetët e partive të opozitës hoqën dorë nga mandatet e tyre në parlament, në përgjigjetë thirrjes së Kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Si Basha, ashtu dhe Kryemadhi theksuan se dorëzimi i mandateve dhe dalja nga një kuvend me kriminelë, është rruga e vetme për të kthyer legjitimitetin e qeverisjes së Shqipërisë.

Pas dorëzimit të mandateve, opozita e bashkuar zhvilloi një sërë protestash kundër qeverisë Rama.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>