Pikëpamje oruelljane të efekteve të paketës anti-shpifje

Nga Redaksia
Pikëpamje oruelljane të efekteve të paketës anti-shpifje

Paketa anti-shpifje e kaluar në parlament këtë javë prej qeverisë është cilësuar nga organizatat e medias si mjet censure për faktin se Autoriteti i Mediave Audiovizive merr kopetencat e gjykatave duke vendosur gjoba të majme me efekte ekzekutive.

Posteri i mëposhtëm është analogji e novelës së George Orwell “1984” botuar në vitin 1949. Novela e Orwell flet për një realitet të trilluar ku shteti ka marrë trajtat më totalitare të kontrollit të informacioni, ideve dhe qasjeve politike sa t’u diktojë qytetarëve propagandë, mbikëqyrje dhe kontroll.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>