Rama kritikon politikën e jashtme të Kosovës

Nga Exit News
Rama kritikon politikën e jashtme të Kosovës

Kryeministri Edi Ram ju përgjigj sulmeve në rrjet ndaj tij pas fotos së publikuar me dy xhudistet kosovare.

Në një postim të gjatë në Facebook, të martën, Rama konfirmoi se e Ballkani i Hapur është e vetmja mënyrë për të hequr kufijtë mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe për njohjen e Kosovës nga Serbia:
“Shumica e re qeverisëse e Shqipërisë, të heqim dorë nga lufta diplomatike për paqe e prosperitet ekonomik e social në Ballkanin e Hapur – përfshirë edhe njohjen e Kosovës nga Serbia. E cila bëhet me mend, krah për krah me aleatët e pazëvendësueshëm strategjikë të Shqipërisë e të Kosovës, e jo me “lulin” e kinse patriotizmit digjital”.

Ai e kritikoi qasjen e kundërshtuese të politikës së jashtme të Kosovës si bllokimi i dialogut me Serbinë, kundërshtimi i projektit të Ballkanit të Hapur, shkeljen e marrëveshjeve të firmosura me SHBA-të dhe me BE-në.
Rama i quajti sulmet e krijuara ndaj kujtdo që mbështet projektin e Ballkanit të Hapur, “kinse patriot” dhe mëndjengushtësi e cila nuk e çon Kosovën përpara:

“Ata e kë ata i frymëzon e i ushqen me helmin verbues të urrejtjes, dasisë, frikës nga e ardhmja.

Kryeministri shtoi se kjo mënyrë kundërshtuese po zbeh imazhin dhe rëndësinë e Kosovës tek partnerët strategjik si BE dhe SHBA:

“Dialogun me Serbinë në një monolog që nuk i prish asnjë punë Serbisë (përkundrazi acaron prej vitesh tanimë nervat e aleatëve tanë të pazëvendësueshëm strategjikë, të cilëve për krejt fajin e monologuesve të Kosovës, Serbia u duket gjithnjë e më e pafajshme, ndërsa Kosova gjithnjë e më pak e arsyeshme)?

Trajektoren gjithnjë e më në rënie të respektit e të durimit të tyre me Prishtinën zyrtare dhe më dhembin gjithnjë e më shumë shtrembërimet e buzëve të tyre, kur flitet për Kosovën”.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>