Rama ironizon PD dhe LSI: Firmosin marrëveshje por garojnë veç e veç

Nga Exit News
Rama ironizon PD dhe LSI: Firmosin marrëveshje por garojnë veç e veç

Kryeministri Edi Rama ironizoi marrëveshjen e firmosur nga PD dhe LSI te hënën.

Në një komunikim për gazetarët, Rama u shpreh se marrëveshja nuk ka vlerë përderisa të dyja partitë garojnë veç e veç.

“Sa i përket opozitës, është shumë e qartë për ata që shikojnë përtej asaj që duket, mjafton të shikojnë firmosjen e marrëveshjes së djeshme për të kuptuar planin. Plani është shumë i qartë, pse u firmos marrëveshja dje? Si mund të firmosin një marrëveshje paraelektorale dy parti që garojnë veç e veç?”

 Të hënën PD dhe LSI firmosën një marrëveshje parazgjedhore, ku përcaktuan pikat kryesore të bashkëqeverisjes. Marrëveshja nuk është dorëzuar në KQZ dhe partitë do të garojnë më lista të ndara.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi deklaroi të hënën se votat e PD dhe LSI -së do të llogariten bashke, në bazë të marrëveshjes së koalicionit.

Të njëjtin qëndrim mbajti dhe Alfred Rrushaj , drejtuesi i fushatës zgjedhore të PD-së. Ai u shpreh se Kushtetuta i jep mandatin e kryeministrit koalicionit që ka më shumë mandate në Kuvend.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>