NATO dëbon tëtë anëtarë të misionit rus

NATO ka dëbuar tetë anëtarë të misionit të Rusisë të cilët ishin “oficerë të padeklaruar të inteligjencës ruse”, sipas një zyrtari të NATO-s. Ky rast shënon përkeqësimin e fundit në lidhjet Lindje-Perëndim që tashmë janë në nivelet më të ulëta të pas Luftës së Ftohtë. Dëbimi i rusëve u raportua më herët nga Sky News,

Miratohet shpërndarja në Afrikë e vaksinës së parë kundër malaries

Fëmijët në pjesën më të madhe të Afrikës do të vaksinohen kundër malaries në një moment historik në luftën kundër sëmundjes vdekjeprurëse. Malaria ka qenë një nga plagët më të mëdha mbi njerëzimin për mijëvjeçarë dhe kryesisht vret foshnjat dhe fëmijët. Të kesh një vaksinë – pas më shumë se një shekulli përpjekje – është

Berisha rendit arsyet pse rritja e çmimeve nuk vjen nga kriza energjitike

Kriza energjitike e paralajmëruar nga kryeministri Rama është spekulim sipas ish-kryeministrit Berisha i cili akuzoi qeverinë për keqmenaxhim të hidrocentraleve dhe rritje të paarsyeshme të çmimeve. Shqipëria nuk mund të ketë krizë të shkaktuar nga ngritja e çmimeve të gazit në tregjet ndërkombëtare pasi vendi prodhon shumë pak energji nga gazi, sipas Berishës. Nga Gjirokastra,

Rama pakënaqësi ndaj BE-së, kërkon mbështetje për Ballkanin e Hapur

Ndërsa e kritikoi për politikën e zgjerimit dhe se ka “kyçur” Kosovën, Kryeministri Rama kërkoi nga Bashkimi Europian më shumë investime në Ballkanin Perëndimor, të mbështesë Ballkanin e Hapur dhe të mbështesë vendet e rajonit në raste urgjencash. Në samitin e BRDO Brijunit në Slloveni, Rama deklaroi para udhëheqsëve të vendeve anëtare të BE se

Raporti i BB: Borxhi publik do të rritet në 78.6%

“Borxhi publik në Shqipëri parashikohet të rritet në 78.6 përqind të PBB -së në vitin 2021, para se të bjerë gradualisht në periudhën afatmesme”, shkruan Banka Botërore në raportin e 2021 për rritjen ekonomike të botës pas pandemisë. Sipas raportit, ekonomia e vendit paraqitet kështu: PBB -ja ra me 4 përqind dhe qeveria krijoi borxh

Protestë kundër rritjes së çmimit të energjisë: Nuk paguajmë shpenzimet e qeverisë

“Nuk mund të paguajmë shpenzimet e qeverisë. Qeveria të ndërhyjë çmimet e larta. Kjo është protestë ekonomike, partitë të qendrojnë larg”, u shprehën protestuesit të mërkurër, kundër rritjes së çmimit të energjisë. Protesta u organizua nga shoqëria civile përmes një njoftimi në Facebook, pas paralajmërimit të Kryeministrit Rama për rritjen e çmimit të energjisë elektrike.

Vuçiç dhe Kurti takohen në samitin e Ballkanit

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri Kosovar Albin Kurti u takuan të mërkurën në samitin BE-Ballkan Perëndimor. Takimi u organizua nga Kancelarja Merkel dhe Presidenti françez Macron. Pas takimit, Vuçiç u shpreh se “pa i zgjidhur çështjet me Prishtinën, Serbia nuk do të jetë në gjendje që t’i bashkohet BE-së”. Ai njoftoi se ne

Udhëheqësit e BE-së nuk japin datë për anëtarësimet e reja

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel dhe Ursula von Der Leyen shprehën mbështetjen e tyre për zgjerimin e BE-së por nuk dhanë asnjë datë për nisjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Pas përfundimit të takimit BE-Ballkan Perëndimor në Brdo, të mërkurën, Presidenti Michel renditi 5 pikat kryesore për marërdhënien e ardhshme mes

Prokurorët kontrrollojnë zyrën e kancelarit austriak Kurz

Prokurorët austriakë kontrolluan zyrat e partisë konservatore të kancelarit Sebastian Kurz dhe disa nga ndihmësit e tij më të afërt të mërkurën për dyshim për korrupsion për pagesat shtetërore për reklamat në gazeta. Hetimet ndaj Kurz nisën në maj, nën dyshimin për dëshmi të rreme. Partia Popullore (OVP) ka akuzuar në mënyrë të përsëritur prokurorët

Bullgaria paraqet 3 kërkesat e saj për Maqedoninë e Veriut

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Brdo, Slloveni, Presidenti bullgar Rumen Radev i tha kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev se “fshirja delikate” e identitetit bullgar në vendin fqinj duhet të ndalet para se Bullgaria të heqë veton e saj mbi negociatat e pranimit të Shkupit në BE. Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut po

123453 247