SHBA sërish pajisje mjekësore dhuratë për Shqipërinë

Nga Exit News
SHBA sërish pajisje mjekësore dhuratë për Shqipërinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhuruar sërish pajisje dhe mjete mbrojtëse kundër Covid-19 Shqipërisë.

Ambasadorja Yuri Kim i dhuroi pajisjet si monitories, helmeta, dezinfektues dhe masa të tjera mbrojtëse në një ceremoni ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

ShBA ka miratuar një paketë prej $1.9 milionë ndihmë të miratuar nga qeveria amerikane në prill 2020 për Shqipërinë për përmirësimin e laboratorëve, e sistemit të gjurmimit të rasteve, për mbështetjen e ekspertëve teknikë, dhe fuqizimin e komunikimit mbi rreziqet e koronavirusit.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme