Shtyhet për të 10-ën herë gjyqi për 613 kg kokainë në Durrës

Nga Exit News
Shtyhet për të 10-ën herë gjyqi për 613 kg kokainë në Durrës

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë për të 10-ën herë seancën gjyqësore për Arbër Çekajn dhe dy të arrestuarit e tjerë, të akuzuar për trafikimin e  613 kilogramëve kokainë, në shkurt 2018.

Ende nuk janë bërë publike arsyet për shtyrjen e seancës.

Arbër Çekaj u ekstradua nga Gjermania më 19 shtator 2019 dhe doli para Gjykatës së Krimeve të Rënda më 21 shtator. Gjykata konfirmoi masën e arrestit ‘arrest me burg’.

Menaxheri i kompanisë Donald Lushaj dhe shoferi i kamionit Armando Pezaku janë arrestuar në flagrancë që në shkurt 2018, kur u kap dhe sasia e kokainës në portin e Durrësit.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar 21 vite burg për Çekajn, 16 vite për Donaldo Lushajn, menaxher i kompanisë, dhe 8,8 vite burg për Armando Pezakun, shoferin e kamionit.

Të tre të akuzuarit kanë kërkuar gjykim të shkurtuar, ndaj në rast se gjykata pranon dënimet e kërkuara nga prokuroria, të dënuarit do të vujnë vetëm 2/3 e dënimit.

Për Arbër Çekajn dënimi do të ulej në 14 vite, për Donaldo Lushajn në 10 vite e 8 muaj, ndërsa për Armando Pezakun në 6 vite e 10 muaj.

5 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme