Si do kompensohen bizneset e prekura nga tërmeti

Si do kompensohen bizneset e prekura nga tërmeti

Ministria e Financave ka hartuar një draft-udhëzim për lehtësimin fiskal të biznesit të madh dhe të vogël nga dëmet e tërmetit.

Sipas udhëzimit të publikuar nga Monitor, të gjitha mallrat dhe objektet e shkatërruara nga tërmeti do të quhet shpenzime të zbritshme. Pra, shpenzimet e kryera për to nuk do të tatohen.

Sipas udhëzimit, bizneset duhet të paraqesin një listë të detajuar me përshkrimin e mallrave dhe aktive që janë dëmtuar dhe shkatërruar, faturat e blerjes së mallit të dëmtuar apo shkatërruar, si dhe të ndërtesës.

Për dokumentacionin e ndërtesës, biznesi duhet të paraqesë kontratën e qirasë, apo të pronësisë. Përveç këtyre biznesi duhet të dorëzojë edhe raportin nga institucionet, akt-ekspertimet dhe akt-konstatimet nga grupet e eskpertëve, për dëmin e ndërtesës ku operon.

Ministria e Financave lajmëroi më 28 dhjetor se kishte hartuar një sërë masash lehtësuese për bizneset e prekura nga tërmeti. Drejtori i Përgjithshëm Nikolla Lera tha se bizneset nuk do të gjobiten për vonesat në deklarimet tatimore.

Pas tërmetit, Dhoma e Tregtisë së Durrësit i kërkoi qeverisë përjashtimin e përkohshëm nga tatimet e taksat të bizneseve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Kryetari i Dhomës së Tregtisë Alban Isteri i propozoi qeverisë 8 kërkesa më qëllim përmirësimin e klimës së biznesit në Durrës dhe ringritjen e bizneseve të dëmtuara.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, gjithashtu i paraqiti një plan me 5 pika për të ndihmuar bizneset me politika fiskale që të mos falimentojnë pas dëmeve të tërmetit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>