Vaksinohen mjekët e spitalit Infektiv

Nga Exit News
Vaksinohen mjekët e spitalit Infektiv

Mjekët e spitalin Infektiv, i njohur dhe si spitali Covid1, morën të parët vaksinën anti-koronavirus, mesditën e së hënës.

Në një transmetim të drejtëpërdrejtë, morën dozën e parë të vaksinës së Pfizerit, Najada Çomo, Pëllumb Pipero, Tritan Kalo e të tjerë mjekë.

Mjekja e Infektivit Merita Sefa u shpreh shumë e lumtur për këtë moment historik në luftën e Shqipërisë kundër Covid-19:

“Shumë e lumtur që arrita te kjo ditë. Absolutisht nuk ka frikë nga vaksina.”

Vaksinimi i mjekëve në vijën e parë të luftës me virusin nisi në 11 janar, në orën 15:00. Ai po bëhet në ambientet e stadiumit kombëtar në Tiranë.

Para se të bëhet doza e vaksinës, mjekët kanë plotësuar një pyetësor lidhur me sëmundjet që kanë apo nëse kanë pasur shenja të Covid-19.

Vaksinimi po bëhet falas dhe nuk është i detyrueshëm. Të gjithë ata që pranojnë të vaksinohen pajisen me ‘kartelën e vaksinës’ e cila vërteton se ata kanë marrë dozën e parë të saj.

Ata që vaksinohen në 11 janar, do të marrin dozën e dytë në 2 shkurt.

Fillimisht Shqipëria ka 975 doza nga vaksina e Pfizerit, dhuruar nga një vend mik i BE-së emrin e së cilit kryeministri Rama nuk e përmendi.

Rama ka deklaruar se pritet që në ditët në vijim të vijë pjesa tjetër e dhurimeve nga vendi mik rreth 2 mijë doza, si dhe vaksinat nga Pfizeri, rreth 10750 doza.

LEXO  OBSH ngren komision të pavarur për vlerësimin e menaxhimit të pandemisë

 

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>