“We Transfer” mbështet fushatën për lumin Vjosa

Nga Alice Taylor
“We Transfer” mbështet fushatën për lumin Vjosa

Fushata për të shpëtuar lumin Vjosa të Shqipërisë nga kërcënime të tilla si digat, hidrocentralet, kërkimi i naftës nga Shell, ndotja, zhvillimi dhe Aeroporti i Vlorës duke e përcaktuar atë si një Park Kombëtar ka marrë vëmendje të gjerë ndërkombëtare në muajt e fundit.

Aktivistët si brenda dhe jashtë vendit, si dhe njerëz të famshëm si Leonardo di Caprio kanë folur në mbështetje të lumit që u kthye në një Park Kombëtar, duke e mbrojtur atë nga zhvillimet shkatërruese dhe shfrytëzuese.

EKQ XdXsAAQNe
EKQ XdXsAAQNe

Dje, faqja ndërkombëtare e transferimit “WeTransfer” vendosi një imazh të Vjosa me hashtagun #VjosaNationalParkNoë të stampuar në të.

Faqja ka rreth 100 milion përdorues që transferojnë mbi 1 miliard skedarë çdo muaj. Faqja është 116-të më e vizituar në botë.

Para zgjedhjeve të përgjithshme të fundit, politikanëve shqiptarë u kërkua ta bënin Vjosën një pjesë të fushatës së tyre politike. Aktivistët thonë se duke e caktuar atë si Park Kombëtar, jo vetëm që do të shpëtojnë një perlë natyrore unike dhe të çmuar, por do të japin një shembull dhe do ta vendosin Shqipërinë në hartë për sa i përket ruajtjes.

Pavarësisht kësaj, Kryeministri Edi Rama i cili sapo ka fituar mandain e tretë nuk ka arritur ta shpallë atë Park Kombëtar.

Ai i ka dhënë asaj status status të mbrojtur, që është një hap i parë i mirë por në të vërtetë nuk ofron ndonjë mbrojtje për ndonjë nga kërcënimet që përballen aktualisht lumi dhe komunitetet që jetojnë pranë tij.

Ky ngurrim mund të jetë pjesërisht në një kontratë të vitit 2018 të nënshkruar me Shell për të eksploruar shtrirje të brigjeve të Vjosës për naftë. Nëse e zbulojnë, kompania ka një kontratë për të bërë stërvitje atje për 25 vjet.

Banorët e rajonit të Përmetit të vendit, ku Shell po eksploron aktualisht, kanë filluar një peticion për t’i kërkuar BE të ndërhyjë. Ata thonë se kundërshtojnë praninë e ndërmarrjes dhe se aktivitetet e tyre do të shkatërrojnë komunitetet e tyre dhe shpresojnë të gjenerojnë mjete jetese nga turizmi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>