Më 22 qershor pritet vendimi për hapjen e bisedimeve mes BE-së dhe Shqipërisë

Nga Exit News
Më 22 qershor pritet vendimi për hapjen e bisedimeve mes BE-së dhe Shqipërisë

Ministri gjerman për Evropën, Michael Roth u shpreh Gjermania po lobon që Këshilli Evropian të vendosë më 22 qershor për nisjen e Konferencës Ndërqeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Roth u shpreh se Shqipëria ende ka punë për të bërë për shtetin ligjor, demokracinë, dhe korrupsioni. Ai theksoi se dy kushtet kryesore ngritja e Gjykatës së Lartë dhe asaj Kushtetuese janë plotësuar.

Ai i bëri thirrje opozitës hde shumicës në vend të arrijnë “një kompromis për Kodin Zgjedhor, çështjet e demokracisë, do të duhet të kishte një kompromis”

Roth u shpreh se në asnjë rrethanë nuk do të ketë ndarje të dy vendeve për vendimin e miratimit të kuadrit negociues.

Ministri gjerman u shpreh se për Evropën e rëndësishme është “paqja dhe stabiliteti në rajon”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>