Ministri rus i kujton BE-së përgjegjësitë në zbatimin e marrëveshjeve të arritura mes Kosovës dhe Serbisë

Nga Exit News
Ministri rus i kujton BE-së përgjegjësitë në zbatimin e marrëveshjeve të arritura mes Kosovës dhe Serbisë

Bashkimi Europian nuk duhet të mbajë anë në ndërmjetësimin e dialogut Kosovë – Serbi.

Kjo ishte kërkesa e ministrit të jashtëm rus, Sergey Lavrov pas një takimi me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç.

Ky i fundit falenderoi Rusinë për mbështetjen e saj në ruajtjen e integritetit dhe sovranitetit të shtetit serb.

Lavrov u shpreh i keqardhur që BE-ja nuk arriti të ndikojë për përmbushjen e marrëveshjeve të arritura më parë mes Kosovës dhe Serbisë, si është formimi i Asosacionit të Komunave Serbe në Kosovë.

Kjo për ministrin e jashtëm rus tregon pafuqinë e unionit europian përballë Prishtinës, raporton REL.

“Ne ende i bëjmë thirrje BE-së që të kuptojë plotësisht përgjegjësinë për përmbushjen e asaj që u ra dakord me ndërmjetësimin e saj”, tha Lavrov.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>