Monologu i javës — Propagandë e zakonshme

Monologu i javës — Propagandë e zakonshme

Kryeministri Rama, në monologun e kësaj të diele përsëriti sërish vendimin e tij se zgjedhjet do të zhvillohen më 18 qershor, me ose pa opozitën. Ai vazhdoi retorikën e zakonshme propagandistike ku ai është pro reformës dhe opozita kundra.

Ndër të tjera, Kryeministri Rama deklaroi:

Frika nga drejtësia që do të rilindë patjetër sapo të nisë spastrimi i prokurorëve e gjykatësve të korruptuar përmes Vettingu-t i dha jetë çadrës ku është ngujuar PD. Frika nga drejtësia po i jep jetë qasjes destruktive të PD-së ndaj procesit demokratik në Shqipëri e ndaj procesit të integrimit të plotë evropian të Shqipërisë;

[PD] Janë gati të bashkohen me kundërshtarët e BE-së, në rajon e Europë, në Perëndim e Lindje se e duan Shqipërinë si çiflig pandëshkushmërie, e duan Republikën me një Kushtetutë si libër pa kuptim. I duan ligjet si letra pa vlerë;

Ata që nuk e duan 18 qershorin dhe që kujtojnë se mund të marrin peng parlamentin, qeverinë dhe Shqipërinë duan të shpëtojnë veten nga drejtësia dhe gjykimi i drejtë për krime e grabitje të së kaluarës së mbushur me pardrejtësi.

Ata e dinë se Shqipëria që duam është një shtet ku drejtësia nuk është pazar politikanësh e gjykatësish që shkëmbejnë favore me njëro-tjetrin që pijnë nga gjaku i popullit;

 18 qershori do sjellë një vendim të qartë: O me Europën, o me frikën nga Europën, o me drejtësinë, o me tmerrin nga drejtësia, o me reformat për të bërë shtet, o me pallavrat që çojnë në rrëmujë, o me rritjen ekonomike, o me zhytjen në batak, o me një qeveri që lufton çdo ditë, ose me një qeveri që na kthen në të shkuarën, o me Shqipërinë që duam, o me Shqipërinë që kishim.

LEXO  Prej 26 nëntorit familja strehohet në makinë, bashkia asnjë ndihmë

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>