Qëndresa Qytetare kërkon përgjysmin të tarifave të studimit për këte vit akademik

Qëndresa Qytetare kërkon përgjysmin të tarifave të studimit për këte vit akademik

Organizata “Qëndresa Qytetare” i kërkon Ministrisë së Arsimit dhe Universitetit të Tiranës përgjysmimin e tarifave të studimit për vitin akademik 2019-2020.

“Efekti financiar që do të kishte ky vendim mund të rimbursohet pjesërisht nga Buxheti i Shtetit dhe pjesërisht nga buxheti i UT.” – propozon Qëndresa Qytetare.

Kërkesa ka ardhur fillimisht nga studentët e Fakultetit të Ekonomisë. Vështirësitë ekonomike familjare të shkaktuara nga koronavirusi dhe minimumi i shërbimeve të ofruara nga universiteti për shkak të masave ndaluese janë ndër arsyet kryesore.

Pavarësisht situatës, studentëve i kërkohet të paguajnë tarifat e plota të studimit që variojnë nga 60 mijë në 200 mijë lekë të reja.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>