Qeveria masë esktreme: Vetë-karantinim i detyruar për këdo që kthehet nga Italia dhe Greqia

Nga Exit News
Qeveria masë esktreme: Vetë-karantinim i detyruar për këdo që kthehet nga Italia dhe Greqia

Të gjithë personat që janë kthyer në Shqipëri nga Italia dhe Greqia duhet të vetë-karantinohen në mënyrë të detyruar. Në rast se nuk zbaton masën e qeverisë, personi do të gjobitet me 5 mijë euro.

Kryeministri Rama lajmëroi sot në mesditë masën ekstreme dhe tha se nga sot do të dalë në rrugë Policia e Shtetit për të bërë verifikimet:

“Ata që janë kthyer 14 ditët e fundit nga Italia apo Greqia të vetizolohen.

Sot do të dalë në rrugë një formacion i përbashkët i Policisë së Shtetit dhe Policisë Ushtarake dhe do të organizojnë postblloqe të automjeteve.

 Do të verifikojnë nëse ka persona që kanë ardhur 14 ditët e fundit nga jashtë. Kush kapet në rrugë do të dënohet me 5 mijë euro gjobë nëse kapet në rrugë.”

Rama i kërkoi qytetarëve të respektojnë masat e marra nga qeveria, të zvogëlojnë sa më shumë kontaktet me personat e tjerë dhe të qëndrojnë sa më shumë brenda.

“Korona zbrapset vetëm me disiplinë dhe solidarit”, u shpreh ai.

Masa drastike e qeverisë vjen pak minuta pasi koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shqipëri – një 73-vjeçare e shtruar në spitalin e Durrësit prej një jave. Ka dyshime se ajo mund të ketë infektuar të paktën dhe 5 të tjerë.

Për tu informuar më tepër rreth koronavirusit mund të lexoni:

LEXO  Pogradec, gjykata lë në burg Blerim Bizgjonin, akuzuar për përdhunimin e një të miture

– Për të mësuar se si mund të vetë-karantinoheni (kliko këtu)

– Kur duhet të shqetësohemi për koronavirusin (kliko këtu)

– 9 pyetjet më të shpeshta rreth koronavirusit (kliko këtu)

– Masa më e efektshme për parandalimin e prekjes nga koronavirusi (kliko këtu)

– Masat e marra nga qeveria shqiptare deri tani (kliko këtu)

Lajme te ngjashme