Rama: Nuk e ulim taksën për sipërmarrjet e mëdha, do të jetë 15%

Nga Exit News
Rama: Nuk e ulim taksën për sipërmarrjet e mëdha, do të jetë 15%

Kryeministri Edi Rama deklaroi të hënën se PS do të vijojë ta mbajë 15% taksën për sipërmarrjet e mëdha. Ai tha se qeveria e ka ulur taksën dhe TVSH për biznesin e vogël dhe do të jetë kështu edhe nëse PS merr mandatin e tretë.

Rama u shpreh se bujqësia dhe infrastruktura janë një projekt i qeverisë.

Ai tha se një ndër prioritetet e qeverisë është të arrijë në 1 miliardë eksporte bujqësore.

Edi Rama ishte të hënën në një takim elektoral në Elbasan ku bëri dhe këto deklarata.

“Të mos kthehesh mbrapa, karakteri ynë, i qeverisjes tonë, është i atyre fermerëve që shkojnë dhe para se ta mbledhin përballen me breshrin, por ata nuk dorëzohen, por të nesërmen prapë kthehen tek toka fillojnë nga e para dhe ia dalin”, tha Rama.

Kryeministri Edi Rama është përplasur më herët me kreun e PD Lulzim Basha sa i takon taksimit.

Ai ka akuzuar Bashën se taksa e sheshtë prej 9% ndihmon sipërmarrësit e mëdhenj, pasi me anë të kësaj takse ata paguajnë më pak.

Ndërsa me taksën progresive ata paguajnë më shumë se biznesi i vogël, ka thënë Rama.

Ndërsa kreu i PD në një përgjigje ndaj sulmeve të Ramës për taksën e sheshtë tha se “taksa a e sheshtë funksionin për popullin, lufton ovazionin. Forcon ekonominë dhe ndihmon njerëzit”.

Ai tha se “oligarkët janë ortakë me kryeministrin, ata kanë marrë kontrata publike 2.2 miliardë euro”.

LEXO  Presidenti kërkesë Komisionit të Venecias për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Gjykatës Kushtetuese

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme