Shqipëria dhuron 250 mijë euro Kroacisë pas tërmetit

Nga Exit News
Shqipëria dhuron 250 mijë euro Kroacisë pas tërmetit

Shqiperia do të dhurojë 250 mijë euro Kroacisë pas tërmetit të 29 dhjetorit.

Lajmin e bëri të ditur kryeministri Rama nëpërmjet një postimi në Twitter, ku shkruan:

“Sapo firmosa një vendim qeverie për të dhuruar 250 mijë euro për Kroacinë për të ndihmuar për rilindjen e e Petrinjës pas tërmetit shkatërrues! Kroacia është shembulli i ringritjes dhe një model për ne në transformimin në një vend anëtar të BE-së!”

Me herët dhe Kosova shprehu gadishmërinë për të ndihmuar Kroacinë.

Një tërmet i fortë, rreth 6,3 ballë, goditi Kroacinë qendrore, duke shkaktuar dhjetra të plagosur, 7 viktima dhe dëme të konsiderueshme në ndërtesat në Petrinja, një qytet në juglindje të Zagrebit.

Tërmeti u ndje në të gjithë Kroacinë, si dhe në Serbi, Bosnjë dhe Hercegovinën fqinje dhe deri në Graz në jug të Austrisë.

Disa ndërtesa u shembën në Petrinja, rreth 60 kilometra nga Zagrebi.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme