Në 2 vite 750 kilogramë kokainë, policia nuk i lidh me asnjë bandë kriminale

Nga Gerard Gega
Në 2 vite 750 kilogramë kokainë, policia nuk i lidh me asnjë bandë kriminale

Kapja e 137 kilogramë kokainë ekuadoriane me destinacion Shqipërinë rrezikon të përfundojë njësoj si rasti i 613 kilogramëve të kapur në shkurt 2018 — sasia e drogës u porosit vetëm nga një person.

Pavarësisht se kjo është ngarkesa e dytë me kokainë e fshehur në kontenierë bananesh që u transportua nga Amerika e Jugut për interes të një kompanie shqiptare, policia ende nuk ka treguar nëse po heton për një grup kriminal, apo për gjetjen e lidhjeve me kartelet amerikano-jugore.

Ajo, njësoj si me rastin e 613 kilogramëve kokainë të kapura në shkurt 2018, ka akuzuar vetëm 3 persona, njëri prej të cilëve, është në kërkim.

Pra, në rreth një vit e gjysmë pavarësisht se në Durrës janë përpjekur të fusin 750 kilogramë kokainë nga Amerika e Jugut, policia shqiptare nuk ka gjetur asnjë grup kriminal të lidhur me to.

Ngjashmëritë

Kompani bananesh – Në të dyja rastet përdoret kompani importi frutash ekzotike: Arbri Garden dhe Alba Exotic Fruit.

Nga 3 të akuzuar – Për 613 kg kokainë akuzohen Arbër Çekaj, Donaldo Lushaj dhe Armando Pezaku, për 137 kg akuzohen Gentian Malindi, Ardian Bega dhe Altin Myslihaka.

Një prej të akuzuarve arratiset – Për 613 kg kokainë u shpall në kërkim Arbër Çekaj, për 137 kg Gentian Malindi. Të dy konsiderohen nga policia kryesorët.

Asnjë grup kriminal nuk lidhet me porositë – Policia nuk ka treguar në asnjë moment, qoftë dhe dyshimet, se cila bandë qëndron pas ngarkesave të mëdha me kokainë.

Ngjarjet

Më 24 shtator 2019 në portin e Pireut policia greke pikasi 4 kontenierë figoriferikë me 137 kilogramë kokainë që vinte nga Ekuadori. Ngarkesa qe fshehur mes një porosie bananesh të kompanisë Alba Exotic Fruit dhe pritej në portin e Durrësit.

LEXO  Perëndimi dënon burgosjen e dy figurave të opozitës në Bjellorusi

Autoritetet greke në bashkëpunim me antidrogën amerikane sinjalizuan policinë shqiptare, vendosën sistem GPS dhe zëvendësuan ngarkesën me oriz dhe gips.

Tre ditë më vonë, më 27 shtator, në portin e Durrësit policia arrestoi Ardian Begën, oficer sigurie dhe Altin Myslihakën, ndërsa shpalli në kërkim Gentian Malindin, ky i fundit i akuzuar në vitin 2013 në lidhje me një ngarkesë prej 500 kilogramë marijuanë.

Në një denoncim të bërë sot, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku tregoi se kompania Alba Exotic Fruit, që kishte porositur ngarkesën e bananeve nga Ekuadori, kishte kryer 151 porosi nga i njëjti itenerar.

Kompania Alba Exotic Fruit zotërohet nga Eduart Dauti, i cili zotëron gjithashtu edhe lokalin e natës Tabu, tejet të njohur në kryeqytet.

Më 27 shkurt 2018 pas informacioneve nga autoritetet e huaja, policia shqiptare kapi 613 kilogramë kokainë që vinte nga Kolumbia dhe ishte fshehur në një ngarkesë bananesh.

Ngarkesa kishte ardhur me itinerar Kolumbi-Itali-Maltë-Durrës. Ajo u shdoganua 19 ditë pasi kishte mbërritur dhe u mor nga punonjës të Pelikan Transport për t’u çuar në magazinat e Arbri Garden në Maminas, vend ku u krye edhe ndërhyrja e policisë.

Kjo ishte ngarkesa më e madhe e drogës e kapur ndonjëherë në Shqipëri, por sidoqoftë për të pati vetëm një të akuzuar, Arbër Çekajn, pronarin e kompanisë që kishte bërë porosinë e bananeve.

Çekaj qe larguar nga Shqipëria 3 ditë përpara se policia të kryente operacionin.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>