Nis vaksinimi i epidemiologëve të terrenit

Nga Exit News
Nis vaksinimi i epidemiologëve të terrenit

60 mjekë, infermierë dhe epidemiologë do të marrin të martën vaksinën anti-Covid të kompanisë Pfizer.

Një pjesë e atyre që do të vaksinohen të martën janë epidemiologët e terrenit të Tiranës, Durrësit e Krujës.

Kryeministri Rama, ministrja e Shëndetësisë Manastirliu dhe Shefja e Epidemiologjisë Silva Bino vizituan qendrën ku po bëhet vaksinimi, tek stadium kombëtar.

Zonja Bino sqaroi se deri më tani të gjitha dozat e vaksinës janë mirëmenaxhuar: një flakon që përmben 6 doza dhe duhet përdor brenda 2 orësh nga hapja, është përdorur sipas instruksioneve, duke bërë që asnjë dozë të mos shkojë dëm.

WhatsApp Image at
Doza e vaksinës Pfizer

Asnjë prej personave të vaksinuar deri më tani nuk ka pasur efekte anësore, njoftoi Bino.

Po ashtu, Bino lajmëroi se së shpejti do të nisë dhe vaksinimi i të moshuarve në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit.

Kjo është dita e dytë e vaksinimit në vend. Të hënën u vaksinuan të parët Shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT, Najada Çomo, kryeministri Edi Rama dhe mjekët e spitalit Infektiv dhe Sanatorium, të cilët po shërbejnë si spitale Covid.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme