Haradinaj: Në Washington në 2 shtator për marrëveshje përfundimtare me Serbinë

Nga Exit News
Haradinaj: Në Washington në 2 shtator për marrëveshje përfundimtare me Serbinë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar se në takimin e 2 shtatorit në Washington me Serbinë, Kosova duhet të synojë marrëveshjen përfundimtare.

Haradinaj beson se ky moment – kur vëmendja që Shtetet e Bashkuara po i japin Kosovës është shtuar – duhet të shfrytëzohet për të zgjidhur çështjet me Serbinë njëherë e mirë.

Ish kryeministri i Kosovës, i quan të dërguarit e posaçëm të BE-së për këtë proces si jonjohës të pavarësisë së Kosovës, gjë e cila e bën të mendojë se Kosova duhet ti varë shpresat tek Washingtoni.

Haradinaj e quan punën e unionit europian si të ngadaltë dhe heq një paralele me premtimin publik të BE-së për libralizimin e vizave për Kosovën, të bërë tre vjet më parë.

Sa i përket dialogut të ndërmjetësuar nga SHBA-ja, Haradinaj beson se të dërguarit e posaçëm gëzojnë mbështetjen e presidentit dhe Departamentit të Shtetit amerikan, ndaj është mundësi reale për progress, deklaroi Haradinaj në një intervistë për Radio Evropa e Lirë.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme