‘Marshimi i Krenarisë’ në Tiranë, fokusi te familja LGBT+

Tirana do të presë “Marshimin e Krenarisë” (Tirana Pride) për të njëmbëdhjetën herë më 21 maj, sipas një njoftimi nga aktivistë vendas dhe OJQ-ve. Këtë vit parada do të zhvillohet me pjesëmarrje fizike, pasi kufizimet e pandemisë i detyruan aktivistët ta mbanin atë online për dy vjet me radhë. Anëtarët e komunitetit LGBT+ dhe aleatët

Prokuroria: Shtohet dhuna në familje dhe krimeve seksuale

Gjatë  vitit 2021 në Shqipëri janë shtuar rastet e dhunës në familje dhe të krimeve seksuale. Rezultatet shqetësuese vijnë nga raporti vjetor i Prokurorit të Përgjithshëm. Sipas raportit, krimet seksuale pësuan një rritje prej 16 për qind në krahasim me vitin 2021. Ajo që duket si tregues për përmirësimin e punës së prokurorisë në lidhje

Aktivistja Karaj fiton çmim ndërkombëtar për të drejtat e njeriut  

Aktivistja shqiptare Xheni Karaj ka fituar një çmim ndërkombëtar për aktivizmin dhe përfshirjen e saj në komunitetin LGBTIQ, dhënë nga organizata Civil Rights Defenders (CRD) me qendër në Suedi. Çmimi për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut iu dha Karajt dhe aktivistit nga Uganda Frank Mugisha, i cili gjithashtu mbron të drejtat LGBTIQ. “Xheni Karaj

Kriza klimatike po sjell fundin, askush nuk do t’ia dijë 

Romani “Më e mira e botëve” parashikon dhe paralajmëron njerëzimin të “Mos shikojë lart” Nëse keni mundësi të shikoni një nga filmat e fundit në Netflix “Mos shiko lart” (ang. Don’t look up) të shkruar, prodhuar dhe drejtuar nga kineasti dhe komediani Adam McKay dhe nëse keni lexuar librin “Më e mira e botëve” (ang.

Gjysma e demokratëve duan Berishën në krye të PD-së

Në një sondazh të zhvilluar nga Euronews Albania gjatë muajit shtator rezultoi se gjysma e votuesve  preferonin Sali Berishën në krye të PD-së. Po aq mendojnë se vendimi i Bashës për përjashtimin e Berishës nga grupi parlamentar nuk do ta ndihmojë atë të vijë në pushtet. Nga ana e tij, Basha shihet si udhëheqës i

Shumica e demokratëve kundër përjashtimit të Berishës nga grupi parlamentar

Sondazhi i zhvilluar nga Euronews Albania përgjatë muajit shtator tregoi se vendimi i kreut aktual të PD-së, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-liderit Sali Berisha nga grupi parlamentar nuk rezulton popullor mes demokratëve. Vetëm 23.3% e votuesve të PD-së përkrahin vendimin e Bashës, përkundër 57.8% e votuesve të pyetur të cilët janë shprehur kundër vendimit.

Sodazhi: Berisha rezulton më popullor se Basha

Në një sondazh të kryer përgjatë muajit shtator nga Euronews Albania mes votuesve të PD-së, rezultoi se popullariteti i liderit të vjetër Sali Berisha qëndron në kuota më të larta se popullariteti i liderit aktual, Lulzim Basha. Sondazhi u zhvillua, mes të tjerave, për të kuptuar ndjeshmërinë e mbështetësve të Partisë Demokratike në lidhje vendimin

Rama: BE e vetmja rrugë për Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama u shpreh se Shqipëria do të presë vendimin e BE-së për anëtarësim kurdoqoftë vendimi. Në një intervistë për gazetën austriake Kurier, Rama u shpreh se nuk ka asnjë rrugë tjetër përveç BE-së për Shqipërinë: “Shqipëria duhet të bëhet një shtet anëtar plotësisht funksional i BE-së”. Ai theksoi se vendimi për pranimin në

Njësitë speciale dhunojnë emigrantët në kufi të BE-së

Njësitë speciale të policisë në kufijtë e BE-së, veçanërisht Greqisë dhe Kroacisë kanë dhunuar në mënyrë të paligjshme emigrantët sipas një hetimi të publikuar të mërkurën nga disa media, përfshirë Der Spiegel të Gjermanisë, raporton Euractive. Hetimi tetë mujor i gazetarëve nga shtatë vende zbuloi një “sistem” të drejtuar nga “njësi speciale” të cilët  fshehin

1456783 251