Andon Dede

Njeri na la, tjetri po na ikën

Njeri na la, tjetri po na ikën

Fundjava e kaluar për amerikanët apo dhe shumë më gjerë, qe e ngarkuar me disa ngjarje tragjike që tronditën opinionin publik: pati dy vetë-vrasje: e...

Shfaqja, Dukja dhe Thelbi

Shfaqja, Dukja dhe Thelbi

Shfaqja, Dukja dhe Thelbi kështu, të vendosura së bashku, na kujtojnë disa kategori filozofike, si pasojë e përdorimit figurativ të kuptimeve bazë: dy të parat...

Shtet pa shtet

Shtet pa shtet

Titulli mund të duket sikur nuk shkon, për të vërtetën e thjeshtë se dikush, me të drejtë, mund të më kthehet: ”Ore mik i dashur,...

Kur gjykojmë qeverinë

Kur gjykojmë qeverinë

Para se të ndalem konkretisht tek tema, jo pa qëllim, dua të hap një parantezë të vogël. E fillova këtë shkrim menjëherë pas zgjedhjeve të...

Sfidat e Llambi Blidos

Sfidat e Llambi Blidos

Pak rreshta për piktorin e talentuar dhe mikun tim të vjetër Edhe pse shumë larg Atdheut, ndjek me aq sa mundem veprimtaritë kulturore-artistike që zhvillohen...

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>